Участие на доц. д-р Стела Балтова в кръгла маса – с предложения за устойчиви решения на кадровата криза в туризма
Доц. д-р Стела Балтова, заместник-ректор на Международното висше бизнес училище (МВБУ), взе участие в кръгла маса на тема „Кадровият недостиг в туризма: Хора, решения, бъдеще“, организирана от Българска Хотелска Асоциация (БХА). Събитието се проведе в Гранд Хотел София и събра представители на бизнеса, държавната администрация и институции, ангажирани с развитието на пазара на труда в България. БАХ обединява най-големите хотелски вериги в страната и е ключов партньор в усилията за модернизиране на сектора и решаване на дългогодишните кадрови предизивкателства.

По време на форума беше обсъдено актуалното състояние на кадровия пазар в сектор „Туризъм“. Бяха дискутирани теми, свързани с възнагражденията в туристическия сектор, силната липса от подготвени кадри на всички нива в него, както и необходимостта от по-тясно сътрудничество между образователните институции и бизнеса. Според данни на Министерството на туризма, към момента в 14 висши училища в страната се обучават едва 2143 студенти в специалности, свързани с туризма, при капацитет от 9340 места – тревожна статистика, която подчертава сериозността на проблема.
В своето изказване доц. Балтова очерта няколко ключови направления, в които трябва да се търсят устойчиви решения на кадровата криза в туризма:
1. Бизнесът трябва да участва активно в образователната система – чрез присъствие в училища и университети, менторски програми, реални казуси и съвместни проекти;
2. Повишаване на мотивацията за работа в туризма – чрез подобряване на условията на труд и създаване на възможности за кариерно развитие;
3. Издигане на имиджа на туристическите професии – чрез популяризиране на успехи в сектора и добри практики;
4. Дигитализация на процесите в туризма – като ключ към по-висока ефективност, иновации и привличане на нови поколения специалисти.
Като успешен пример за партньорство между бизнес и образование и в подкрепа на това, доц. Балтова представи ефективната съвместна магистърска програма „Ризорт и СПА мениджмънт“, разработена от МВБУ в колаборация с Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Програмата е съобразена с реалните нужди на индустрията и предлага практико-ориентирано обучение.
Тя насочи вниманието също към ролята на департаментите по Човешки ресурси в хотелите, които трябва да осигуряват възможности за целогодишен стаж и практика на студентите, като част от стратегията за подготовка и задържане на младите кадри в България.
Доц. Балтова подчерта и положителната тенденция на завръщане в странaта на млади хора, дипломирани в чуждестранни университети, владеещи няколко чужди езика и носещи със себе си ценен международен опит. Част от тях вече заемат управленски позиции в бранша, други са предприемачи. Те имат желание да въведат нови, устойчиви бизнес модели, основани на наученото в средното и висшето образование, и опита си в индустрията. МВБУ активно работи с тази група млади професионалисти, за да подкрепи усилията им за развитие на сектора.
В заключение, доц. Балтова акцентира върху необходимостта от незабавна интензивна дигитализация на процесите в туристическата индустрия. „Не трябва да чакаме поскъпването на труда, за да започнем да търсим технологични решения. Промяната трябва да започне сега“, подчерта тя.
МВБУ ще продължи да развива сътрудничеството си с Българската хотелиерска асоциация, с цел съвместна работа по стратегии, програми за развитие и популяризиране на иновативни търговски практики и технологични решения, и подпомагане на конмуникацията с институциите, в полза на сектора.